
Vámbomba, dolláruralom és világkereskedelmi rendszerváltás – Kohán Mátyás új műsorának, a Tempónak első adása tabudöntögető őszinteséggel tárgyalja a globális gazdaság átrendeződését.
Mi történik akkor, ha valaki fél évszázadon át szinte korlátlanul költhet a világ bármely pontján úgy, hogy a pénzt gyakorlatilag maga nyomtatja? A Mandiner Tempó című új YouTube-műsorában Kohán Mátyás éppen ezt a képtelennek tűnő, mégis valóságos történetet meséli el – az Amerikai Egyesült Államok dollárprivilégiumának felemelkedését és mostani lehetséges fordulópontot.
A Mandiner YouTube-csatornáján múlt vasárnap debütált epizódban műsorvezető nemcsak világosan, de szórakoztatóan is magyarázza el, hogyan lett az USA-dollár a világgazdaság univerzális „játékszere”, amelyet mindenki kénytelen használni – miközben csak Amerika nyomtathatja tetszése szerint. Ez a kiváltság lehetővé tette, hogy Amerika évtizedeken át importálhasson kedvére, míg más országok megszenvedték a kereskedelmi egyensúlytalanságok miatti árfolyamzuhanásokat.
Most viszont fordulhat a kocka. Donald Trump április másodikán „vámbombát” dobott a világgazdaságra, és új alapokra helyezné az amerikai ipar támogatását. Lehet ez válasz a középosztály kihívásaira – de egyben lehetőség is a világ számára. A Mandiner rovatvezető-helyettese szerint itt az idő, hogy Európa, benne Magyarországgal, éljen a geopolitikai és gazdasági átrendeződés nyújtotta eséllyel:
új szabadkereskedelmi megállapodások, digitális szuverenitás visszaszerzése, a dollárfüggőség lazítása.
A Tempó nemcsak műsor, hanem állásfoglalás is: Kohán Mátyás azt üzeni, hogy a világkereskedelem átalakulásának nem passzív szemlélői, hanem aktív formálói lehetünk – ha van bátorságunk és akaratunk hozzá.
Nézzék meg a teljes adást a Mandiner YouTube-csatornáján – Tempó, Kohán Mátyással!